Puteti sa imi dati cateva informatii despre Grigore Antipa?.. Am cautat pe wikipedia si nu dadea prea multe informatii.. puteti sa ma ajutati?

1
Despre Grigore Antipa sau despre muzeul Grigore Antipa?
E bine ce am scrsi eu???
mersi zanuca

Răspunsuri

2014-03-13T07:57:03+02:00
 (n. 27 noiembrie 1867 Botosani, d. 9 martie 1944 Bucuresti a fost un naturalist, , zoolog, , ecolog ,oceanolog  și profesor universitar român. Este savantul care a renovat total și instalat în 1906 muzeul national de istorie naturala, care acum care îi poartă numele, în actualul său lăcaș din București.Și-a petrecut copilăria la Botosaniîntr-un cartier locuit de mulți armeni si evrei care l-au deprins cu limbile străine. Tatăl său era avocat dar și-a pierdut devreme părinții și a fost crescut de mătuși, într-un mediu modest. Mulțumită fratelui său mai mare, Nicolae, care era parazitolog, a obținut o bursă regală și a făcut studii universitare la Jena(Germania), cu celebrul naturalist Ernst Herckel (1834-1919), inventatorul ecologiei. Și-a continuat cercetările științifice în Franta și Italua.In această perioadă datează un studiu al său asupra evoluției timusului la pesti.