Răspunsuri

2014-01-12T14:51:15+02:00
Te pot ajuta , lasa-ma 5 minute. 
4 m + 6 c X 2 = 8 m si 12 ccare egal cu 72 lei. Apoi (8 m si 12c) - (8m si 5 c ) =7 kg de caise care egal cu 72 lei - 44 lei = 28 lei . Eu asa cred ca e ..
Cel mai inteligent răspuns!
2014-01-12T15:27:08+02:00
Y = kg de mere , x - kg de caise. 
8y + 5x = 44
4y + 6x = 36 => x = (36-4y)/6
8y + 5 · (36 -4y ) / 6 = 44 ( Aducem la acelasi numitor inmultind cu 6 fiecare numar )
48 y + 5( 36-4y) = 264
48y + 180 - 20 y + 264
28y = 264 - 180
28y = 84
y = 3 => 1 kg de mere = 3 lei
inlocuim in formula lui x , deci x=(36- 4·3)/6= 4 lei => un kg de caise = 4 lei
1 5 1