bazait-format prin derivare de cuv de baza "a bazai" cu sfixul "-t" ; a glasui-format prin derivare de la cuv de baza "glas"cu sufixul "-ui" ; cojita-format prin derivare de la cuv de baza "coaja" cu sufixul diminutival"-ita" Scuze, la "molatic" nu stiu...
Mulțumesc
pentru nimic!

Răspunsuri

2014-03-12T19:44:36+02:00
2014-03-13T01:09:52+02:00
1. Conversiune - a glasui (< subst. 'glas' + sufix gramatical / morfem al infinitivului); bâzâit - 'a bâzâi + sufix gramatical al participiului. 2. Derivare cu sufixe: molatic (
Ce s-a intamplat cu raspunsul meu??!!
2. Cuv. de baza + sufix gram. 'ic'. La fel se intampla şi cu 'coaja' + 'ita', sufix diminutival.