Cel care a trecut sau este in clasa a viii- a si au facut lectia "propozitia subiectiva partea a 2-a" sa imi scrie si mi-e aici pentru ca am avut de facut conspecu lectiei si nu inteleg nimica din manual .Cel mai bun raspuns si corect va primi 30 puncte !!

1

Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-01-12T13:22:45+02:00
Sper sa te ajute si asta .

Înţeleptul are patru ochi. Cine are carte parte . 1.SB. 2.PP I Prop.  subiectivă are rolul subiectului la nivelul frazei  pe lângă  predicatul regentei sau pe lânga un verb nepersonal din propoziţia regentă. Se Ştie cine lipseste.   II. Îtrebarile la care raspunde SB:   CINE? CE?   III.Elementul regent care cere în fraza o subiectiva:   a)Vb.impersonal la moduri personale   a fii(impersonal) Erea sa te loveasca masina.   a trebuii (Trebuie sa citesti aceasta carte)   a insemna (Sa muncesti inseamna sa reusesti.)   a ramane (Ramane sa ma cauti.)   a ajunge (Ajunge ce ai spus pana acum.) b)Verb reflexiv impersonal:   se stie   se zice   se aude   se cade   se crede   se cuvine   se intampla   se zvoneste c) Vb. Pasiv  folosit impersonal:   este scris   este cunoscut   este dat   este hotarat   este consfintit d) Expresii verbale impersonale:   e usor   e greu   e rau   e bine   e posibil   asa-i   e cu putinta   e fara nici o indoiala   e fara dubiu E incontestabil ca nu poti absolvi examenul fara limba romana.   e) Vb. Refleciv impersonal cu pronume in dativ sau acuzativ.   imi place   imi comvine   mi-e drag   imi vine (sa)   ma uimeste   ma framanta   imi pare Ma doare ca n-ai reusit la examen. Imi place sa cant la pian.   f) Vb. <pare> cu var <se pare > sau <imi pare>:   In forma impersonala vb cere subiectiva: Se pare ca a venit iarna. Imi pre ca ai obosit?   In forma personala vb.cere predicativa: Copacul parea ca s-a uscat. g)     Adverbe sau locutiuni adverbiale predicative insotite obligatoriu de o conjunctie  subordonatoare.   desigur   sigur   bine   rau   adevarat   evident   probabil   binenteles   fireste   poate   destul   pesemne.     NB Cuvintele din seria de mai sus pot functiona ca predicate adverbiale la nivelul unei propoziti. Pesemne ca lumea se schimba permanent.   h)    Locutiuni adverbiale:   cu siguranta   de bunaseama   fara indoiala   fara doar si poate   cu certitudine ca   de prisos ca   IV.  Elemente de relatie subordonatoare introducand o subiectiva:   a)     Conjunctii subordonatoare: ca , sa ,daca,de b)    Proinume si adjective pronominale relative: care, cine,  ceea ce, cati, cate . c)     Pronume si adjective pronominale nehotarate: oricare, orcine, orice, oricati, oricate. d)    Adverbe relative: +/- prepozitie unde, cand, cum, cat. V. Topica si punctuatia subiectivei:   1 Subordonata subiectiva nu are topica   2Pot pusa  : Este necesar sa inveti.   NB. Subordonata subiectiva nu se desparte niciodata prin virgula de regenta ei,[1]  asa cum niciodata subiectul nu se desparte prin virgula  de predicat.