iti mai trebuie?
ti.l dau eu si nu e luat dupa net ci din caiet de la profa .
Numi mai trebue , mai ajutat deja , purshisimplu sa trimis tot aceiashi intrebarw de citevaori

Răspunsuri

2014-11-19T18:13:01+02:00
Poezia Plumb este un pastel simbolist, o meditaţie pe tema fortuna labilis, o ars poetica, care exprimă programul estetic al autorului, aderenţa sa la simbolism.Eu-l poetic, prefigurat prin dimensiunea afectivă„amorul meu de plumb”, prin dimensiunea volitivă, sugerată prin aspiraţii: „aripele de plumb”, prin dimensiunea biologică „mort”, este exprimat, de fapt, prin: „stam singur”, adică intelectul. Acesta transmite un mesaj esenţial la momentul simbolic al Marii Treceri. De aceea ţipătul lui Munch, în esenţă expresionist, devine „şi-am început să-1 strig1. Este momentul înstrăinării de sine a poetului, pe care poezia ni-1 comunică.Tema, subiectul şi eroul sunt structurate pe conceptele de cunoaştere, de univers al intuiţiei, dar şi de corespondenţă, angajând o dezvoltare spre expresionism a programului simbolist, dar şi către suprarealism.Cosmicizarea, trăsătură a programului estetic al simbolismului, preluată şi de expresionism, este de a exprima trecerea eului biologic într-o altă dimensiune a universului: „Dormeau adânc sicriele de plumb”. Moartea în creştinism este adormirea până la venirea Domnului.Conceptul de poezie pură este sugerat prin simbolul plumb, reluat de şase ori exact în acelaşi loc, în cele două catrene, ca efect al cristalizării textului, ca mod de a sugera dimensiunea eternului printr-un absolut senzorial.Cultivarea intuiţiei şi sugestiei prin simbol se realizează prin simbolul plumb, care este cuvântul cheie al textului aşezat în titlu. Plumbul prefigurează moartea materiei, este rezultatul unui proces de dezintegrare a elementelor radioactive, este o metonimie, dar şi o metaforă a absolutului într-o lume relativă. Expresia „sicriele de plumb”este o metaforă construită pe două simboluri, care vrea să sugereze moartea absolută, reluată ca un laitmotiv pe mai multe planuri. „Dormea întors amorul meu de p/umb”re\a, prin valorile conotative ale verbului „a adormi” sensul de a trece în altă lume, ca în Mai am un singur dor de Mihail Eminescu: „Să-mi fie somnul lin”. Termenul „întors” pe care-1 găsim la Mihail Eminescu înLuceafărul: „Pe faţa ei întoarsă”, exprimă, de fapt, drumul în sine, spre interior, element al esteticii expresioniste.Gândirea analogică, în locul celei logice, se realizează prin contextul simbolist, sugerat de simbolurile: sicriele (care sugerează moartea), florile (viaţa), aripile (aspiraţiile), coroanele (virtuţile), veşmântul (faptele), cavou (lumea), Vântul (stihiile), frigul (psihe, psihon — spiritul), alăturat de singur (intelectul). în cadrul acestui con­text, cuvântul plumb joacă rolul de simbol central.Laitmotivul, reluarea cuvântuluiplumb într-un context mereu schimbat, este un procedeu simbolist, utilizat cu multă măiestrie de poet spre a da textului densitate, profunzime şi muzicalitate. Avem un grup de sintagme-modul: „sicriele de plumb”, „Hori de plumb”, „amorul meu de plumb”, „aripele de plumb”, care toate sugerează mitul Marea Trecere.Sunt prezente şi câteva elemente impresioniste, sugerate prin verbul „scârţâiau” prin simbolul „frig”, prin expresia „Şi-i atârnau aripele”, care vor fi mai evidente prin cromatica din poezii ca: Nervi de primăvară, Amurg violet, Decor.Meditaţia pe tema destinului are o nuanţă romantică, fiindcă motivul mormintelor este reluat cu accente simboliste şi cu un mesaj expresionist, vădind o evoluţie firească a unui romantic, întârziat spre neoromantismul simbolist.Înstrăinat  de sine, poetul contemplă de pe poziţia spiritului detaşat de trup, de dimensiunea biologico-materială, o lume purtată prin timp de vânt, „şi era vânt”, ca simbol al mitului Marea Trecere, a vântului cosmic, aşa cum îl găsim şi la Mihail Eminescu în Luceafărul: „Ei numai doar durează-n vânt /Deşerte idealuri”.Sentimentul de melancolie, de factură romantică, dă acestei poezii un caracter de elegie. De aceea structura textului este complexă. Din unghiul romantic este o elegie, din cel simbolist — o meditaţie, din cel estetic — o ars poetica, din cel expresionist — un pastel structurat pe conceptul de cunoaştere.

2014-11-19T18:27:06+02:00
Volumul plumb de george bacovia se inscrie in lirica simbolista prin folosirea simbolurilor ,tehnica repetitiilor,cromatismul si dramatismul trairii eului liric. Dramatismul este sugerat prin corespondenta ce se stabileste intre materie si spirit . plumb este o arta poetica intrucat autorul isi exprima prin intermediul eului liric viziunea deapre lume ,despre viata. Tema poeziei constituie de asemenea un argument pt incadrarea ei in curentul simbolist intr.o lume de aspiratii. Aceasta lume ostila si straina este conturata de cateva pete de culoare in proiectia universului interior. In Plumb viziunea este fara iesire intrucat textul hiperbolizeaza starea de singuratate,obsesia deplinei izolari si presimtirea mortii,a mineralizarii. O marturisire a lui Bavovia dezvaluie semnificatiile pe care le da cuvantul plumb. La nivel formal textul poeziei,,Plumb'' este structurat in 2 catrene pe baza lexemului plumb care este reluat in 6 din cele 8 versuri ale poeziei.