Răspunsuri

2014-11-18T20:46:48+02:00
  a invata -la infinitiv: eu invata i 
   tu invata-si                    
   el.ea invata                   
   noi invata-ram                    
   voi invata-rati                   
   ei ele invata-ra                   
Ea se confunda de obicei cu Mm ca perfectul si ca sa le deosebesti trebuie sa stii ca la pf.simplu ai asa: terminatia de persoana 1 singular .Pentru o conjugare corectă atât la PS, cât şi la MMCP, se vor folosi ca exemple verbe la cele patru conjugări, întrucât pot apărea diferenţe: (eu) cântai, văzui, mersei, citii (PS); cântasem, văzusem, mersesem, citisem (MMCP) 

sper ca te am ajutat