La un depozit sunt 274 de saci a cate 25 kilograme de cartofi si 196 de saci a cate 30 kilograme de ceapa.S-au livrat la 2 magazine cate 36 de saci cu cartofi si 28 de saci cu ceapa .Ce cantitate de legume a ramas in depozit ? Rezolvati problema prin doua moduri.

2

Răspunsuri

2014-11-18T15:56:30+02:00
274-36= 238 saci cu cartofi
196-28=    168 saci cu ceapa
238+168=     396 de saci cu ceapa si carofi au ramas
238*25= 5950 kg cartofi
168*30=5040 kg ceapa
5950+5040= 10990 kg de legume au mai ramas

Mai citeste problema..spune ca la 2 magazine CATE 36 saci cartofi respectiv 28 saci ceapa, asta inseamna de 2 ori 36 si de 2 ori 28. Asta inseamna: (274 - 36 - 36 = 202 saci cartofi x 25 kg = 5050 kg cartofi si 196 - 28 - 28 = 140 saci ceapa x 30 kg = 4200 kg. 5050 kg cartofi + 4200 kg ceapa = 9250 kg - Total legume in depozit
2014-11-18T15:57:52+02:00
274 x 25 = 6850 kg cartofi
196 x 30 = 5880 kg ceapa
36 x 25  = 900 kg cartofi livrat
28 x 30 = 840 kg ceapa livrat
6850 kg cartofi + 5880 kg ceapa = 12 730 kg total
 12 730 - 900 - 840 = 10990 cantitae ramasa in depozit
2.(274 x 25) - (36 x 25) =6850 - 900 = 5950
(196 x 30) - (28 x 30) =5880 - 840 = 5040
5950  + 5040 = 10 990 cantitatea ramasa in depozit