a)Pretul unui aspirator sa majorat cu 20% din pretul initial, iar dupa o anumita perioada de timp noul pret obtinut s-a redus cu 20 %, aspiratorul ajungand sa coste acum 460,8 lei. Care a fost pre tul initial?

b) Dupa doua cresteri consecutive de preturi, prima de 10% si a doua de 15% pretul obiectului este acum de 227,7. Care a fost pretul initial?
VA ROG URGENT! MULTUMESC ANTICIPAT

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-17T23:20:16+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
A)    100%-20% =80%
460,8 reprezinta 80 % din pretul dupa  dinaintea reducerii
460,8 : 80%=576
       100%+20% =120%
576 reprezinta 120% din pretul initial
576:120%=480 lei
verificare majorare 20%  480 x20% = 96 lei      480+96=576 lei
             reducere  20% 576 x20 % = 115,2     576-115,2=460,8 lei                                          
b) 227,7 reprezinta 100%+15%=115% din pretul dinaintea maririi
   227,7:115%=198 lei
   198 reprezinta 100%+10%=110% din pretul initial
   198:110%=180 lei
verificare 180 x10%=18          180+18 =198 lei
              198 x 15% =29,7     198+29.7=227,7 lei
17 4 17