Un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata ,cheltuind 200 lei.Stiind ca a cumparat 63 de caiete,calculati cate caiete a cumparat la 2 lei bucata si cate caiete la 4 lei bucuta.

1

Răspunsuri

2014-11-17T17:44:06+02:00
A cumparat 38 de caiete de 4 lei => 152 de lei
si a cumparat 24 de caiete de 2 lei => 48 de lei 
impreuna 200 de lei. 
daca erau 60 de caiete => ca a cumparat 40 de 4 lei si 20 de 2 lei, dar erau 63 de caiete cumparate, asa dar a cumparat 38 de caiete la 4 lei si 24 de caiete la 2 lei .
asadar*