Indicati constructiile incidente din textul de mai jos si explicati punctuatia acestora:Crăcănel, profesorul de Ştiinţe naturale,pe numele lui adevărat Octav Anastasescu,fusese poreclit astfel din pricină că era mic, gras, cu burtă, şi mergea crăcănat.Era dirigintele nostru.
Nu ştiu ce poznă făcuse Marinescu Gheorghe ― mi se pare că venise fără număr ―şi Crăcănel o poftise pe maică-sa la ora de dirigenţie.
De-abia terminase de făcut apelul si intra o cuconita tare nostima,eleganta si parfumata.
―Doamna?
― Marinescu.Mama elevului MarinescuGheorghe! adăugă ea
― Ah... da! făcu omul şcoalei. V-am chemat, stimată doamnă Marinescu, ca să mă plang că fiul dum-nea-voastră nu poartă număr la mî-ne-că!
― Mă surprinde, domnule Crăcănel, îl întrerupse doamna contrariată.
Clasa a încremenit; iar Crăcănel, la fel.
― Doam-nă... nu mă cheamă Cră-că-nel! (Noi icneam de ras pe sub bănci.) Măcheamă Octav A-na-sta-se-scu! şi-apoi, repezit pe cat putea el: Crăcănel îmi spun (aici un gest teatral, îmbrăţişand întreaga clasă) pezevenghii ăştia! VA ROG!!!!!!

1

Răspunsuri

2014-11-17T17:00:29+02:00
Aici o sa iti scriu doar constructiile incidente... -profesorul de stiinte naturale -era dirigintele nostru -mi se pare ca venise fara numar -stimata doamna Marinescu -il intrerupse doamna contrariata -noi icneam de ras pe sub banci -aici un gest teatral,imbratisand intreaga clasa ROLUL VIRGULELEOR,AL LINIILOR DE PAUZA SI AL PARANTEZELOR ESTE DE A SEPARA CONSTRUCTIILE INCIDENTE DE RESTUL COMUNICARII. Sper ca te-am ajutat :)
154 4 154