1. Daca parintii sunt sanatosi iar baiatul prezinta Daltonism . explicati printr-o schema genotipul parintilor si modul de transmitere a bolii.
2. Daca parintii sunt sanatosi este posibil sa apara un copil cu albinism ? Dar cu polidactilie?
Daca se poate sa atasati o poza cu schemele :D
Ms

2
Atunci sunt recesive ,,,,Ma intereseaza doar sa am o tema cat de cat corecta :)
Daltonism ,albinism sunt recesive,iar polidactilia este dominanta.
Mama ar avea X^dX si tata XY
2)Ar putea aparea doar albinism,pt ca este gena recesiva,si mama ar fi purtatoare de aceasta gena dar sanatoasa,polidactilie nu ar putea avea,deaorece este dominanta si ar trebui sa se manifeste fenotipic la unul din parinti.Dar cred ca deja este prea tarziu pt raspuns.
Mă rog, asta voiam să spun și eu dar nu știam care sunt dominante și care recesive...

Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-03-09T21:30:14+02:00
Dacă toate bolile sunt recesive, atunci se pot transmite numai când părinții au amândoi boala în stadiu hibrid. Să luăm daltonismul (am cercetat și e, într-adevăr, recesiv :) )
Dd+Dd
(D d) (D d)
DD Dd Dd dd
Primele 3 sunt sănătoase, ultima daltonistă (25%)
Dacă numai unul din părinți are gena, nu sunt șanse:
DD+Dd
(D D) (D d)
DD Dd DD Dd
Pentru bolile dominante, gena este absentă (deoarece dacă e prezentă omul e bolnav). Deci părinții sănătoși nu au cum să transmită boala.
Mersi
Daltonismul se transmite pe linie maternă iar baietii fac boala asa ca dacă parintii sunt fenotipic sanatosi de fapt mama este genotipic purtatoare
dupa cum stim inca din clasa 7 doar barbatii dezvolta această boală (8-10% din barbatii de pe terra)
Asta e o fază mai complicată, totuși la mine nu s-a ținut cont de asta anul trecut :))
2014-03-10T00:42:17+02:00
Daltonismul se transmite pe linie maternă iar baietii fac boala asa ca dacă parintii sunt fenotipic sanatosi de fapt mama este genotipic purtatoare raportează!        dupa cum stim inca din clasa 7 doar barbatii dezvolta această boală (8-10% din barbatii de pe terra)