)un numar este cu 712 mai mare decat altul ,iar suma lor este 5 718.Aflati numerele












2) a) Suma a doua numere naturale este 248.Aflati cele doua numere,stiind ca unul este de 7 ori mai mare decat celalalt












b)Suma a doua numere naturale este 684.Aflati cele doua numere,stiind ca unul este de 5 ori mai mare decat celalalt












c)Suma a doua numere naturale este 10052.Aflati cele doua numere,stiind ca unul este de 3 ori mai mic decat celalalt.

2

Răspunsuri

2014-11-16T17:58:43+02:00
a)x+y=718
x=y+712 inlocuim in I relatie
y+712+y=718
2y=718-712
2y=6
y=6/2
y=3
x=3+712
x=715
715+3=718

b)a+b=248
a=7
·b
7b+b=248
8b=248
b=248/8
b=31
a=7
·31
a=217
217+31=248

c)a+b=684
a=5
·b
5b+b=684
6b=684
b=684/6
b=114
a=5·114
a=570
570+114=684

d)A+B=10052
A=B/3
B/3+B=10052
(B+3B)/3=10052
4B=10052
·3
B=10052·3/4
B=7539
A=7539/3
A=2513
2513+7539=10052


2014-11-16T18:05:02+02:00
1. a si b nr pe care le cautam 
a + b = 5718 
a= 712 + b 
Inlocuim a => 712 + b + b = 5718 / -712 
               =>    2b = 5706 / :2
               =>      b = 2853 => a= 5718-b
2. a) a si b nr cautate
a+b = 248 
b= 7a  
inlocuim b => a+7a = 248
                => 8a = 248 / :8
                =>  a = 31 => b= 248-a
b) a si b nr cautate 
a + b = 684 
a= 5b 
inlocuim a => 5b + b = 684 
               =>  6b = 684 / :6
               =>  b =  114 => a= 684-114 
c) a si b nr cautate 
a+b = 10052
a= b : 3 sau b supra 3 
inlocuim a => b supra 3 + b supra 1 = 10052 supra 1  ( aducem la acelasi numitor ) => b supra 3 + 3b supra 3 = 30156 supra 3    /:3
              => b+3b = 30156 
              => 4b = 30156 /:4
              => b = 7534 => a = 10052 - b 
                   ULTIMILE CALCULE DE LA FIECARE EXERCITIU LE POTI FACE SI TU TE ROG, CA MA GRABESC SA PLEC, SI TOTUSI AM VRUT SA TE AJUT. MULTUMESC.