Am nevoie de caracterizarea personajelor din amintiri din copilarie de jumate de pagina va rog, nu e obligatoriu la tote pesonajele in principiu sa fie macar le cele principale daca sunteti draguti, nu ma supar daca faceti la toate :*

1
care fragmant,la cirese,la scaldat?
profa a zis ca la tot da e ok daca zici doar de Nica, mama lui,tata lui!

Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-03-09T17:45:54+02:00
Personajul lui Nică poate fi privit din mai multe unghiuri
Nică este o ipostază a copilului universal: el se joacă ridicând casa în slăvi, fură cireşele de la mătuşa Mărioara şi, apoi, pupăza din tei, iar la şcoală, omoară muşte, “făcând prăpăd din ele”
Pus mereu pe pozne, Nică este caracterizat, mai ale prin întâmplările pe care le provoacă ori la care ia parte. Uneori, caracterizarea este făcută de alte personaje Nică este stăpânit de o stare de veselie şi fericire continuă: “Şi eu eram vesel pe vremea cea bună şi sturlubatic şi copilăros ca vântul în turbarea saNică ca personalitate:este un băiet ruşinos şi fricos “ o mulţime de băieţi şi fete între care eram şi eu, un băiet prizărit, ruşinos şi fricos şi de umbra mea” Mai târziu el devine “cel mai bun de hârjoană şi slăvit de leneş”
despre mama si tatal lui imi poti zice te rog??? :3
sau numa despre mama lui este ok !
SMARANA 3 la invatatura, bucuran-du-se cand vedea ca il trage inima la carte.

Smaranda stia sa fie si aspra, atunci cand copiii se luau la harjoa-na, potolindu-i numai dupa ce le facea cate-un surub - doua prin cap" si le dadea cateva tapan-gele la spinare".

Sufletul scriitorului se induioseaza la amintirea chipului ei luminos: () bratele ei m-au leganat () Si sange din sangele ei si carne din carnea ei am imprumutat, si a vorbi de la dansa am invatat"
la smaranda ai 3 parti trimise pe bucati