Ajutati va rog sa traduc din limba romana in franceza un text.
Eu,cu prietenii mei Alex si Ionut,am decis sa zburam cu balonul deasupra Romaniei.Noi am inceput pe data de 3 septembrie 2014.Tata ne-a adus pana la portul de baloane zburatoare.Aveam o senzatie de frica.Fiecare ne-am luat cate un rucsac in care erau haine calde,apa,mancare,busola,fotoaparat,trusa medicala si cate o harta.Cand am urcat cu 10 metri tata ne-a facut o poza.Dupa ce am urcat cu 300m,frica a trecut.Langa noi au trecut niste pasari.Cand colo am vazut o pasare schiopatind,ea a cazut in mainele mele.Noi am hranit-o,am lecuit-o.Am observat ca era de culoare aurie. Nici nu am observat cu ea a inceput sa vorbeasca.Ne-a dat 3 dorinte deoarece am avut grija de ea.Am decis,ca e corect daca fiecare sa isi puna cate o dorinta.Alex si-a pus dorinta sa aiba cea mai moderna bicicleta,Ionut sa aiba cel mai frumos costum,eu insa am dorit ca toata lumea sa fie sanatoasa.Totul s-a facut negru in fata mea si se auzea un strigat,si dintrodata m-am sculat din pat,era glasul mamei.
P.S Nu il traduceti pe tot in google translate

1
luat
Fizica biologia matematica chimia
plus la scoala
nu
numai franceza

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-16T12:05:07+02:00
Moi, avec mes amis,Alex et Ionut decident voler avec montgolfiere au dessus de Romania. Il a commence sur 3 septembre 2014. Mon pere prende nous jusqu'a le port des montgolfieres. Nous avons un sentiment de effraye ( speriat) .Chacun prendent un sac avec l'aeu, les plats, apart photo... ( mai departe nu stiu cuv enumerate dar le caut intr-un dicționar). Nous sommes monter 10 m et mon pere fait des photos.Apres nous montons 300 m, nous n'avons pas le sentiment de effraye. A cote de nous il y a des oiseaux. Une oiseau tombe dans le mon main. Nous elle donner de plats. Je vois que le oiseaux est de couler.... ( nu stiu cum se spune la aurie)
Ionut veux un costume beux
Je veux que le tout le monde deveno
devenir saine
Soudain sau tout a coup ( cum vrei) je entede le voix du maman
mai departe as mai vreau sa îți scriu dar nu știu sincer. si ai văzut doar