Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-15T16:44:54+02:00
A-i se scrie a-i când poate fi completat cu lui/ei (şi e urmat de verb la infinitiv; adică, mă rog, formează înfinitivul, da’ nu intrăm acuma în detaliile astea):
A-i spune (lui/ei) că greşeşte e inutil.

Ai se scrie ai când poate fi completat cu tu:
Tu ai zis. – perfect compus
Tu ai vrea o prăjitură 
.
Ai se mai scrie ai şi când arată posesia
- Ai cui sunt copiii ăstia? – Ai tăi.
Aţi se scrie aţi când îi putem pune înainte un voi(voi) aţi făcut, (voi) aţi face.
A-ţi se scrie a-ţi când îl putem completa cu ţiea-ţi spune ţie, a-ţi da ţie. Şi însoţeşte numai infinitivul. Alte explicaţii, aici. Şi, în general, sub tagul “aţi” sau “a-ţi”?
VA= apare în conjugarea verbului la viitor: va scrieva citiva merge etc.

V-A se scrie V-A doar dacă poate fi completat cu el/ea [v-a] ….. pe voi/ pe dumneavoastră sau el/ea [v-a] ….. vouă / dumneavoastră. Şi da, gândiţi-vă la prostii, că el v-a … pe dumneavoastră tot cu cratimă se scrie.

Voi se scrie voi când e pronume personal şi-nseamnă voi:)
Din seria noi, voi, ei.
oi se mai scrie voi şi când poate fi completat cu eu şi arată viitorul: Eu voi învăţa pe de rost gramatica Ştefaniei Popescu, ca să nu mă mai fac de râs.
Voi se mai scrie voi şi când vine de la verbul a voi – numa’ că atunci se pronunţă un pic altfel. Dacă pe voi de mai-nainte îl pronunţăm într-o singură silabă, pe voi din a voi în pronunţăm în două silabe: vo/i. (Am scris aşa, că mi-e că dacă pun cratimă se-nţelege altceva – de exemplu, vreo ortogramă. Cum bine zicea prietena noastră mona mai demult.)
V-oi se se scrie v-oi când poate fi completat cu eu şi vouă (şi stă pe lângă un verb la modul prezumtiv – asta e pentru cunoscători; care, ok, dacă ştiu ce-i ăla prezumitv ştiu şi când să scrie v-oi:))

5 4 5