1. Afla numarul necunoscut .
a+4 =1579
a- 1240= 9
a+ 836 =1894
a- 1239 = 1009
2546-a= 1039
8839-a =5949

2. La suma numerelor 1353 si 1359 adauga 198. Care este numarul obtinut?

3. Se dau numerele 1184 ,1285 ,1118 si 1339
Calculeaza suma numerelor pare, apoi suma numerelor impare.

4. La un magazin s-au adus 1138 de cutii cu bomboane si cu 1123 mai mult cutii cu biscuiti.
cate cutii cu bomboane si biscuitii s-au adus in total ? va rog fara tabla inmultirii ( nu am inceput inca) Plan de rezolvare cu intrebari este ca cerinta

5. In livada bunicului sunt 1112 de meri ,peri cu 178 mai mult, iar visini cu 128 mai putin decat peri.
Formuleaza intrebari astfel incat problema sa se rezolve ;
a) prin doua operati
b) prin trei operatii
plan de rezolvare ( fara sa se calculeze cu tabla inmultirii)

2

Răspunsuri

2014-11-15T15:57:42+02:00
2014-11-15T16:10:23+02:00
1.  
a+4=1579
a=1579-4
a=1575


a-1240=9
a=1240+9
a=1249


a+836=1894
a=1894-836
a=1058

a-1239=1009
a=1239+1009
a=2248


2546-a=1039
a=2546-1039
a=1507


8839-a=5949
a=8839-5949
a=2890


2.1353+1359=2712+198=2910



3.1184,1285,1118,1339

numerele pare= 1184+1118=2302

numerele impare = 1285+1339=2624



4.
Cate cutii cu biscuiti s-au adus ?

 1138+1123=2261 cutii cu biscuiti 

 Câte cutii s-au adus in total ?

 1138+2261=3399 cutii in total 


5
a).Cat peri sunt in livada ? 

 1112+178=1290 peri 

 Cati visini sunt in livada ? 

 1290-128=1162  visini  

b) intrebarile de la a) 
  

  Cati pomi sunt in total ? 

 1112+1290+1162=3564 pomi 



     Sper ca te-am ajutat ..
1 3 1