Răspunsuri

2014-11-14T20:04:02+02:00
Era un copil de 5 ani . Care se purta urat chiar si injura. PArinti lui il rugau sa nu mai faca  asa.
Intr-o zi un inger vine la el si ii explica ca nu e bine.Insa copilul nu si nu. Insa el ,,il mitueste"" si ii spune ca daca e cuminte o sa-l ajute in viata . El il intreaba cu ce . Ingerul ii spune ca trebuie sa astepte.  Vopilul sa cumintit insa peste 13 ani cand el a dat examenul ingerul a venit si la ajutat
2014-11-14T20:33:31+02:00
    Andrei, isi teroriza parintii prin comportamentul sau. Era un baiatel de 8 ani , pe cat de frumos pe atat de rau.Se batea cu toata lumea ,vorbea urat si era nerespectos.Asa a tinut-o pana la varsta de 11 ani , pana cand minunea s-a intamplat.
      Intr-o seara de iarna , urata si friguroasa , acesta a venit obosti de la scoala .S-a bagat direct in  pat , nepasator de ce se petrece in jurul lui. Dintr-o data se afla intr-o camera  cu niste pereti albi  si atat . Un baietel cam de seama lui isi facu aparitia . Era imbracat cu o camasa lunga si alba de seara.
   -Andrei, stii motivul pentru care te-am adus aici ? Intreaba frumos baiatul. 
Putin confuz acesta raspunde : 
 - Nu stiu unde sunt , nu stiu cine esti si nici nu stiu ce vrei de la mine . Lasa-ma in pace. Vreau acasa, acum ! 
 - Andrei , daca vei continua cu acest comportament vei avea foarte mult de suferit ! Spune baiatul pe un ton putin ridicat . 
  -Asa cum !?  zise el in sctir 
  - Lasa-ma sa-ti arat ..
 Peretii albi acum au inceput sa prinda culoare , iar camera sa se intunece. Era o amintire .  Atunci cand Andrei a batut un baiat doar pentru a satisface ceilalti copii.  Acesta nu stie ce s-a intamplat mai departe cu baiatul , dar acum  va stii.  
Acesta din baiatul sociabil , destept si chiar popular a ajuns sa fie foarte sensibli  si  nu  mai vorbea cu nimeni . Isi taia venele , avuse cateva tentative de sinucidere. 
   Aici imaginile s-au oprit . 
    - Heei !! Ce-ai facut !? Lasa-ma sa vad ! 
  -  Acum vreau sa  vezi viitorul.
 Camera a inceput din nou sa se lumineze . Era din nou acel baiat , spanzurat . Lasand in uram doar un bilet . 
Vazand ce a facut ,Andrei a inceput sa se agite , sa se simte prost si sa-i dea cateva lacrimi.
 - Ce-ai facut ? Ce s-a intamplat ? De ce ai facut asta ?  
 - Eu n-am facut nimic , tu ai facut asta ! Si uite unde o sa ajungi 
 Camera s-a transformat in rosu si negru , niste sunete care te scot din minti ,oameni mutilati si tratati in ultimul hal . 
  - Acesta este iadul ! Spuse copili , tipand pentru a fi auzit de Andrei . 
    Se trezeste brusc in pat si transpirat tot . Era dimineata  , se grabea sa se duca la scoala si sa vorbeasca cu baiatul pe care la batut. 
Bucurat ca la prins , inainte de a face ceva , si-a ceurt scuze . Au stat si au vorbit toata ziua . 
   Incet  incet , acestia au devenit cei mai buni prieteni . Andrei a inceput sa fie foarte atent si respectos fata de cei din jur. 

Scuze daca am greseli , am facut-o pe loc si probabil mi-au scapat cateva .. :))  
 Sper ca te-am ajutat :)