Daca perim unui romb este 32,cm atunci latura rombului va avea............cm?
2) In rombul ABC m unghiului A = 60 si perim triunghiului ABC este dd 18 cm atunci perimetrul rombului va fi de ........?
Vreau si rezolvare va rog e urgent !

2

Răspunsuri

2014-11-14T18:49:54+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
1) rombul are toate laturile egale
32 : 4= 8 cm
2) daca m(ABC)=60 atunci m(BAD)=[360-(2x60)]/2=240/2=120
diagonalele sunt si bisectoarele unghiurilor
atunci m(BAC)=m(BCA)=120/2=60
rezulta ca triunghiul ABC este echilateral deci AB=BC=CA=18:3=6 cm
perimetrul =6x4=24 cm
profesoara matematica ?
nu, nu sunt profesoara, dar mi-a placut matematica si am avut un profesor bun
multumesc mult ! dar as mai avea cateva ..
posteaza-le si o sa incerc sa le rezolv daca stiu
Determinati laturile unui paralelogram avand perimetrul 40 cm si una din laturi cu 2,cm mai mica decat cealalta .
2) Determinati lungimile laturilor unui paralelogram care are perim de 96 dm si una din laturi este de 3 ori mai mare decat cealalta.
2014-11-14T18:59:09+02:00
Perimetrul rombului este 32 deci latura sa va fi egala cu 8 deoarece acesta are 4laturi iar formula de aflare a perimetrului este P=4L exercitiul2/.) daca rombul formeaza triunghiul ABC prin injumatatire inseamna ca cealalta jumatate respectiv triunnghiul ADC are acelasi perimetru cu triunghiul ABC deci Perimetrul rombului este egal cu 36 deoarece adunam ambele perimetre ale triunghiurilor ABC si ADC
perimetrul rombului = 4L deci se aduna doar laturile care formeaza rombul nu si bazele triunghiurilor care in romb devin diagonale
da