Răspunsuri

2014-11-14T10:57:38+02:00
El a rămas neschimbat (contragerea)
El a rămas  cum l-am ştiut.  (expansiunea)

Expansiunea - constă în transformarea unei părţi de propoziţie în propoziţiesubordonată corespunzătoare
Mod de lucru: o introducerea unui element de relaţie subordonator; o introducerea unui predicat sau verb copulativ; o  păstrarea înţelesului:

Contragerea - constă în transformarea unei propoziţii subordonate în parte de propoziţie corespunzătoare
Mod de lucru: o eliminarea elementului de relaţie subordonator; o eliminarea predicatului / verbului copulativ; o  păstrarea înţelesulu

5 5 5
Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-14T12:12:03+02:00
Corect răspunsul anterior. Îți dau exemple mai multe pentru teoria prezentată mai sus atât de bine. 1.a) Îmi place [munca] . - CD b) Îmi place [ să muncesc] . - expansiunea complementului direct devenit Completata Directa. 2. a) Vreau [să beau apă] . completata Directă B) Vreau [apă] . - constrângere (scurtarea ideii): propoziția subordonatoare CD a devenit parte de propoziție, complement direct. 3. a) Floarea [oferită] de mine este acum în vază. - atribut b) Floarea, [pe care ți-am oferit-o], este în vază. - expansiune (=lărgire, mărire a ideii) - Atributul din exemplul (a) a devenit o propoziție Atributivă în exemplul (b) .
Ok, vad că s-a tastat gresit: e vorba de COMPLETIVA DIRECTA!