Răspunsuri

2014-11-13T21:41:40+02:00
Timpul prezent:eu scriu, tu scrii, el/ea scrie, noi scriem, voi scrieţi, ei/ele scriu.Timpul imperfect: eu scriam, tu scriai, el/ea scria, noi scriam, voi scriaţi, ei/ele scriau.Perfect compus: eu am scris, tu ai scris, el/ea a scris, noi am scris, voi aţi scris, ei/ele au scris.Mai mult ca perfect:eu scrisesem, tu scrisesei, el/ea scrisese, noi scriseserăm, voi scriseserăţi, ei/ele scriseseră.Perfect simplu: eu scrisei, tu scriseşi, el/ea scrise, noi scriserăm, voi scriserăţi, ei/ele scriseră.Viitor I: eu voi scrie, tu vei scrie, el/ea va scrie, noi vom scrie, voi veţi scrie, ei/ele vor scrie.Viitor II: eu o sa scriu, tu o sa scrii, el/ea o sa scrie, noi o sa scriem, voi o sa scrieţi, ei/ele o sa scrie.
Viitor anterior:eu voi fi scris, tu vei fi scris, el/ea va fi scris, noi vom fi scris, voi veţi fi scris, ei/ele vor fi scris.Viitor popular:eu oi scrie, tu îi scrie, el/ea o scrie, noi om scrie, voi oţi scrie, ei/ele or scrie.
Toată polologhia asta scrisă de voi e pentru română, nu engleză!!!
Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-13T21:45:49+02:00
Verbele auxiliare- ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse, dar si a diatezei pasive. Sunt auxiliare verbele :-a avea, a fi, a vrea.
Cînd predicatul unei propoziții se exprimă printr-un nume predicativ, cuvîntul de legătură dintre acesta și subiect se numește copulă.
În multe limbi acest cuvînt este un verb, numit în această poziție 
verb copulativ.
verbul este o parte de vorbire care exprimă în general o acțiune, ca de exemplu a alergaa construi.
Tot în categoria verbelor intră și o serie de alte cuvinte care, deși nu exprimă acțiunea propriu-zisă săvîrșită de 
subiect, din punct de vedere morfologic se comportă identic.
 Astfel există verbe care exprimă existența sau starea (a fia sta), recepționarea pasivă a unei acțiuni exterioare (a primia auzi), o transformare (a creștea dispărea), etc.

Verbele care servesc la conjugarea altor verbe se numesc auxiliare. În exemplele de mai jos verbele auxiliare sunt subliniate:

Spectacolul a fost superb, dar  fi vrut să fie mai lung.
Verbele predicative- au inteles de sine statator si pot forma singure un predicat verbal cand se afla la un mod personal.
Majoritatea verbelor din limba ramana 
sunt predicative.

Verbele nepredicative- nu au inteles de sine statator si nu pot forma singure un predicat verbal, ci impreuna cu alte cuvinte.
Sunt nepredicative verbele 
copulative si verbele auxiliare.
Verbele copulative-formeaza predicat nominal impreuna cu o alta parte de vorbire cu functie de nume predicativ.
 Din categoria verbelor copulative fac parte: a fi, a deveni, a iesi, a ramane, a ajunge,

Verbele auxiliare- ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse, dar si a diatezei pasive. Sunt auxiliare verbele :-a avea, a fi, a vrea.
Verbele impersonale- autorul actiunii nu poate fi identificat, actiunea nu este facuta de o persoana, au forma numai pentru persoana a III-a singular:   a trebui, a se cuveni, a se innopta, a tuna, a fulgera.
Locutiuni verbalegrupuri de cuvinte care au inteles unitar care au valoarea unui verb: a sta in cumpana, a baga in sperieti, a trage nadejde, a lua partea,
Modul indicativ   Timpul prezent:eu scriu, tu scrii, el/ea scrie, noi scriem, voi scrieţi, ei/ele scriu.
Timpul imperfect: eu scriam, tu scriai, el/ea scria, noi scriam, voi scriaţi, ei/ele scriau.Perfect compus: eu am scris, tu ai scris, el/ea a scris, noi am scris, voi aţi scris, ei/ele au scris.Mai mult ca perfect:eu scrisesem, tu scrisesei, el/ea scrisese, noi scriseserăm, voi scriseserăţi, ei/ele scriseseră.
Perfect simplu: eu scrisei, tu scriseşi, el/ea scrise, noi scriserăm, voi scriserăţi, ei/ele scriseră.Viitor I: eu voi scrie, tu vei scrie, el/ea va scrie, noi vom scrie, voi veţi scrie, ei/ele vor scrie.Viitor II: eu o sa scriu, tu o sa scrii, el/ea o sa scrie, noi o sa scriem, voi o sa scrieţi, ei/ele o sa scrie.
Viitor anterior:eu voi fi scris, tu vei fi scris, el/ea va fi scris, noi vom fi scris, voi veţi fi scris, ei/ele vor fi scris.Viitor popular:eu oi scrie, tu îi scrie, el/ea o scrie, noi om scrie, voi oţi scrie, ei/ele or scrie.
Modul conjunctivTimpul prezent: eu să scriu, tu să scrii, el/ea să scrie, noi să scriem, voi să scrieţi, ei/ele să scrie.
Timpul perfect:eu să fi scris, tu să fi scris, el/ea să fi scris, noi să fi scris, voi să fi scris, ei/ele să fi scris.
Modul condiţional optativ
Timpul prezent:eu aş scrie, tu ai scrie, el/ea ar scrie, noi am scrie, voi aţi scrie, ei/ele ar scrie.Timpul perfect:eu aş fi scris, tu ai fi scris, el/ea ar fi scris, noi am fi scris, voi aţi fi scris, ei/ele ar fi scris.
Modul imperativ-are forme doar pentru persoana a II-a singular si plural:tu scrie!, voi scrieţi! Modurile nepersonale:
Modul infinitiv. Este singurul mod nepersonal care are timp:prezent: a scrieperfect: a fi scrisModul supin:de scris
Modul participiu:scris
Modul gerunziu:scriind 

3 4 3