Redateaza o compunere de 150-250 de cuvinte in ae sa iti exprimi opinia despre semnificatia titlului poezii ''Zapada saruta intinderile'' de A.E.Baconsky.

1
Plzzz...
trebuie sa fie narativa sau putem si un fel de comentariu?
cred ca mi mult ar merge u comentariu,dar merge oricum...

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-03-11T15:27:23+02:00
     Prin titlul poeziei ''Zapada saruta tinuturile'', autorul A.E.Baconsky a dorit sa impartaseaca lumii sentimentele lui legate de anotimpul gerului si a frigului.
     In viziunea autorului, iarna este o doamna delicata si sentimentala, nu o batrana artagoasa si rautacioasa. Datorita figurilor de stil, precum personificarea din titlul, autorul a reusit sa il faca pe cititor sa inteleaga semnificatia lui. Personificarea: ''zapada saruta tinuturile''  pune in lumina faptul ca lectorul poeziei, compara zapada cu o persoana ce imbratiseaza lumea, cand defapt tot ceea ce face zapada este sa cada pe pamant. ....
Multumesc mult de tot!!!
Si voiam sa te mai intreb daca ai scris doar 7 randuri(eu atata vad) adica textul se termina cu "..este sa cada pe pamant"?
Da, dar poti sa mai adaugi si tu,daca nu iti place.
Imi place farte mult dar sunt noua pe acest site si la sfarsitul compunerii tale imi arata 3 pcte si nu stiam daca ase se termina sau tb sa mai apas eu undeva ca sa va versiunea completa,atata tot.Multumesc inca odata!!! :))
Cu placere.