Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-13T16:40:24+02:00
20*4=80 lei
110-80=30 lei
30/6=5 lei
O pensula costa 5 lei
2 5 2
2014-11-13T16:41:01+02:00
Deci,scriem problema sub forma de ecuatie pt a o putea rezolva

20.4+6x=110
80+6x=110
6x=110-80
6x=30/:6
x=5 lei

x este pretul unei pensule,iar daca inlocuiesti x cu 6, o sa vezi ca iti da corect
1 5 1