Un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata,cheltuind 200 de lei.stiind ca a cumparat 63 de caiete,calculati cate caiete a cumparatla 2lei bucata si cate caiete a cumparat la pretul de 4 lei bucata.

2

Răspunsuri

2014-11-13T14:23:05+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Notam cu a=nr caietelor cumparate la pretul de 2 lei
              b=nr.caetelor  cumparate la pretul de 4lei
2a+4b=200lei
a+b=63caiete
1.Cate caiete a  cumparat la pretul de 4lei?
a+b=63 caiete
a=63-b
2(63-b)+4b=200lei
126-2b=4b=200lei
2b=200-126
2b=74
b=37caiete
2.Cate caiete a cumparat la pretul de 2 lei?
a+b=63
b=37
a+37=63
a=26caiete
proba:26+37=63caiete
         2x26+4x37=148+52=200lei

24 4 24
2014-11-13T14:39:24+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Presupunem ca toate cele 63 caiete au costat 2lei bucata ,atunci
63x2=126lei
200-126=74lei ar ramane
74:2 =37 caiete vor primi cate 2 lei din suma ramasa,deci vor costa 4 lei
63-37=26 caiete vor costa 2 lei
verificare:
(37x4)+(26x2)=148+52 =200lei

metoda 2
presupunem ca cele 63 caiete au costat 4 lei bucata
63x4=252lei ar costa
252-200=52 lei ar nu ar ajunge
52:2=26caiete nu vor costa 4 lei ci 2 lei
63-26=37caiete vor costa 4 lei

8 4 8