Răspunsuri

2014-11-12T20:57:46+02:00
În urmă cu aproape două săptămâni, mi-am luat inima în dinţi şi m-am dus la Consiliul Judeţean ca să mă întâlnesc cu preşedintele Ion Cîlea. Problema pentru care trebuia să ajung la dumnealui era una de interes public. Lilian Zamfiroiu, preşedinte en-titre al ICR, într-o combinaţie de simpatie pe subiectul George Ţărnea cu guvernatorul Băncii Naţionale, Mugur Isărescu, vrea să-l omagieze pe marele poet vâlcean într-un concert special la Râmnicu Vâlcea, mai bine zis, un spectacol de muzică folk pe versurile acestuia, cu artişti ai geniului de primă mărime. Pentru acest spectacol, e nevoie de o sală de teatru. Şi în acest sens, am intenţionat să mă întâlnesc cu Ion Cîlea. Nu l-am găsit nici pe preşedinte, nici pe adjunctul lui, Dumitru Persu şi am nimerit la liberalul Bogdan Pistol. Omul a rezolvat problema în doi timpi şi trei mişcări, iar eu mi-am văzut de drum. În urmă cu câteva zile, într-o şedinţă fulger, preşedintele Ion Cîlea l-a repezit pe Bogdan Pistol pentru simplul motiv că ar fi prieten cu mine şi mi-ar fi spus verzi şi uscate din Consiliu şi despre el.