Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-11T21:30:59+02:00
Diateza reflexiva are un caracter eterogen. Formal se distinge prin prezenta pronumelui reflexiv in acuzativ sau in dativ. In diateza reflexiva subiectul face actiunea si tot el o sufera.
Ex: Alina o imbraca pe sora ei.-pronume personal
Diateza activa este cea pe care o cunosti.Eu laud, eu merg.Nu are marca,adica un semn distinctiv. Diateza reflexiva comunica faptul ca subiectul participa intens la actiune.A se gandi,a se impacienta,a se ingrijora,a-si aminti, a-si imagina, a-si inchipui.Verbul la diateza reflexiva este precedat de pronumele reflexiv(se,-si),in dativ sau acuzativ. Diateza pasiva apare doar la verbele tranzitive,adica acelea care pot avea un complement direct.Un verb la diateza pasiva are structura:a fi(la difer
(la diferite timpuri si moduri)+participiul verbului de conjugat.Ex:eu sunt laudat,tu esti dispretuita, el este examinat.Un verb la diateza activa poate fi transformat intr-unul la diateza pasiva:eu lovesc, eu sunt lovit. Daca n-ai invatat pana acum este greu sa intelegi din aceste explicatii sumare.
2014-11-11T21:33:46+02:00
Diateza reflexiva are in componenta un pronume reflexiv (se) si un complement de agent (de+...el, ea, ...)
Diateza reflexiva are ca trasatura urmatoarea: subiectul face actiunea si tot el o sufera
El se îmbracă repede.
Avionul este pilotat de el.
1 3 1