1. Grupeaza convenabil termenii pentru a obtine rezultate mai rapid.2+6+8+4+3+7 = ?
20 +60+ 80 +40+30 +70 =?
30+375 +170 +25 =?
409 +210 +1+ 190 =?

2. Afla numarul necunoscut .
a) 568 + a = 568
a+ 1 389 =1389
b) 972 - x = 972
x - 0 = 1372
c)1368 +132 +n = 1500
972 +n + 137 = 1190

3. Stabileste daca sunt adevarate egalitatile ;
Verifica prin adunare si scadere.
a) 576 +129 = 129+576
b) 1346 +5764 =5764+1346
c) ( 126 +379 )=499 =126 (379 +499)
d) ( 1379 +4732) +2999=1379 +(4732 +2999)

4. Pentru fiecare numar din interiorul cercului exista ,in interiorul patratului un numar care este diferenta sa pana la 100 ( in patrat am numerele: 90,50,20,60,70 ,in afara lui am 900 ,400 ) ( in cerc am 10 ,80, 40,50,30 in afara cercului pe semicerc am numere 800 , 100,600,200,
Gaseste aceste numere,
Verifica adunarile corespunzatoare pe caiet.
Verifica prin scadere.
Care este suma numerelor din exteriorul cercului si patratului ??

RUGAMINTEA ESTE LA TOATE RASPUNS NU PE JUMATATE

2
( 126 +379 )=499 =126 (379 +499) - aici este o greseala. In loc de egal este inmultire ?
Te-ai uitat in carte? este adunare sau inmultire in cazul numerelor din afara parantezelor ?

Răspunsuri

2014-11-11T19:42:25+02:00
1. Grupeaza convenabil termennii pentru a obtine rezultate mai rapide:
2 + 6 + 8 + 4 +3 + 7 = 2 + 8 (=10) + 6 + 4 (=10) + 3 + 7 (=10) = 30

20 +60+ 80 +40+30 +70 = 20 + 80 (=100) + 60 + 40 (=100) + 30 + 70 (=100) = 300

30+375 +170 +25 = 30 + 170 (=200) + 375 + 25 (=400) = 600
409 +210 +1+ 190 = 409 +1 (=410) + 210 + 190 (=400) = 810

NOTA: Tu nu scrii in caiet ce am scris in paranteze, este doar o EXPLICATIE pentru tine sa-ti dai seama mai bine de ce trebuie si la ce ne ajuta gruparea

2. Afla numarul necunoscut.
a) 568 + a = 568; a = 568 - 568 = 0; a = 0
     a+ 1 389 =1389; a = 1389 - 1389 = 0; a = 0

b) 972 - x = 972; x = 972 - 972 = 0; x = 0
      x - 0 = 1372; x = 1372 -0 = 1372; x = 1372

c)1368 +132 +n = 1500 ; n = 1500 - 1368 - 132 = 0; n= 0
    972 +n + 137 = 1190;  n = 1190 - 972 - 137 = 81; n = 81

3. Stabileste daca sunt adevarate egalitatile;
Verifica prin adunare si scadere.
a) 576 +129 = 129+576 (A)
    705 = 705

b) 1346 +5764 =5764+1346 (A)
     7110 = 7110

c) ( 126 +379 ) + 499 = 126 +  (379 +499)   Aici era o greseala !!!! Am adaugat eu semnul ,,+''
       505 + 499 = 126 + 878
      1004 = 1004 (A)
d) ( 1379 +4732) + 2999 = 1379 +(4732 +2999) 
       6111 + 2999 = 1379 + 7731 (A)
       91110 = 9110


1 5 1
Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-11T19:54:02+02:00
1.
*Grupezi 2 cu 8, 3 cu 7, 4 cu 6,adica:
 2+8=10
3+7=10
4+6=10
10+10+10=30
*Grupezi 20 cu 80, 30 cu 70 si 60 cu 40, adica:
20+80=100   
30+70=100
40+60=100
100+100+100=300
* Acum grupezi 30 cu 170 si 375 cu 25, adica:
 30+170=200
 375+25=400
 400+200=600
*Acum grupezi 1 cu 109 si 190 cu 210, adica:
 1+109=110
 210+190=400
 400+110=510
2.
a)*568+a=568
   a=568-568
   a=0
  *a+1389=1389
   a=1389-1389
   a=0
 b)*972-x=972
     x=972-972
     x=0
   *x-0=1372
     x=1372+0
     x=1372
c)*1368+132+n=1500
  Calculam ce se poate, adica 1368+132
  1368+132=      1500
   1500+n=1500
   n=1500-1500
   n=0
*972+n+137=1190
 Adunarea este comutativa, asa ca vom calcula 972+137
 972+137=    1109
 1109+n=1190
  n=1190-1109
  n=81
3.
*a)576+129=129+576
 Este adevarata egalitatea, pentru ca,
  685=685
b)1346+5764=5764+1346
 Este adevarata egalitatea, pentru ca,
 7110=7110
 c)(126+379)+499=1379+(4732+2999)
     505+499=1379+7731
     1004 nu este egal cu 9110, deci egalitatea este falsa.
d)(1379+4732)+2999=1379+(4732+2999)
  6111+2999=1379+7731
  9110=9110
Egalitatea este adevarata.
4.
Prima oara, zicem:
20+80=100
30+70=100
40+60=100
10+90=100
50+50=100
Apoi,ca sa verificam prin scadere spunem,
100-20=80
100-70=30
100-60=40
100-90=10
100-50=50
Suma din exteriorul cercului si patratului este:
900+400+800+200+600+100=1000+1000+1000=3000
900+100=1000
400+600=1000
800+200=1000
Gata!Sper ca ai inteles!Daca ai nelamuriri sa imi spui!Spor la treaba!

 
3 3 3