Ajuta ti ma si pe mine va rog,am si eu nevoie de momentele subiectului la amintiri de copilarie.Adica trebuiea sa aleg,ori la scaldat ori la cirese si trebuie la fiecare moment al sub sa spun o idee .eu aleg la scaldat.Multumesc mult

1

Răspunsuri

2014-11-10T18:49:02+02:00
 "Ion Creangă, aceasta fiind binecunoscută sub denumirea de „Lacireşe!o#estirea începe prin plasarea în timp a po#estirii, care se desfăşoară „odată,#ara, pe$aproape de %oşi, precum şi prin introducerea persona&elor principale ale po#estirii! 'ceasta constituie e(pozi)iunea, în cuprinsul căreia autorul creează şi premizele intrigii, descriind inten)iile lui *ică, care se +otărăşte să se ducă la #ărul săuIon pentru a mânca cireşe!Intriga se declanşeză atunci când *ică află de la mătuşa %ărioara că Ion nu esteacasă, moment în care acesta îşi ia ramas bun de la matuşa sa, după care se strecoară îngrădină şi se urcă în cireş!esfăşurarea ac)iunii prezintă într$un mod +azliu ceea ce se întâmplă începând cumomentul în care mătuşa %ărioara îl zăreşte pe *ică în cireş, când aceasta începe să$lameninte! Ca urmare *ică sare din cireş şi, pentru a scăpa, începe să alerge printr$o planta)ie de cânepă! -rmarit de matuşă, cei doi reuşesc să culce la pământ toată cânepaculti#ată! *ică reuşeşte să scape sărind gardul!unctul culminat este atins seara, când moş .asile împreună cu primarul s$au dusacasă la *ică, cerând daune pentru cânepă şi cireşe!eznodământul ni$l prezintă pe *ică primind /o c+elfăneală/ zdra#ănă de la tatălsău pentru stricăciunile produse de el!0n toate po#estirile sale, autorul acordă aten)ie respectării momentelor subiectului1e(pozi)iunea, intriga, desfăşurarea ac)iunii, punctul culminant şi deznodământul.