Răspunsuri

2014-11-09T22:52:27+02:00
Eu pe tata azi l-am intrebat:                              ,,Care meserie e mai buna?”                              El a ras si mi-a raspuns indat’:                          ,,Asta nimeni nu stie sa-ti spuna!”                    
Dar grabi s-adauge indata                                  Cand citi in ochii mei mirare:                           ,,Orice meserie-i minunata                                 Dac-o faci cu drag si-ndemanare;                      Poti fi muncitor intr-o uzinaMedic,padurar,aviator,           Poti lucra in sonde sau in mina                                   Pe ogor sau in laborator                                                                       Peste tot nevoie e de tineSi de mana si de mintea ta,                             Ca sa-i fie omului mai bine                            Si sa infloreasca patria!”                                                                                                          Stiu acum si spun nedesmintit:,,Toate meseriile-s frumoase!                          Fiindca rodul lor mestesugit                           Ne-aduce tuturor foloase!                               Stim si multumim noi,toti copiii,                   Ca parintii munca-ti daruiesc,Sa le creasca-n bucurie fiii                               Pe frumos pamantul romanesc”.
Oricare meserie Soferul are-n haina
Are-un miros copii! Mirosul de benzina
A coca si placinte Un muncitor,mirosul
Miroase-n brutarii. De-uleiuri de masina.

In orice tamplarie, Miroase cofetarul
In sat sau in oras, A nuci si scortisoara
A scanduri noi miroase, Iar un halat de medic
A vrafuri de talas. A doctorie-amara.
Un vopsitor miroase Va mirosi a peste
A lacuri de vopsit. Pescarul cel vanjos.
Geamgiu - ntotdeauna, Si numai tandavia
Va mirosi a chit. Nu are un miros .