Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-09T18:54:37+02:00
Sa vedeti, oameni buni si gospodari, ca multe tari sunt pe lume, si fiecare are emblemele sale, steagul imnul, stema, … domenul internet. Imnul este, probabil, cel mai reprezentativ element nevizual al tarii. Si, sa vedeti, in Republica Moldova daca ar fi doar partea nevizuala a imnului, nu ar mai aparea acest articol. Mai este însă in acest imn al nostru, si partea “vizuala” – textul. Republica Moldova a avut parte de 3 imnuri pe parcursul istoriei sale recente: Moldova Sovietică (1945-1991), Deşteaptă-te, române! (1991-1994) şi actualul Limba noastră, din 1994, când o parte din poezia scrisă de Alexei Mateevici in 1917 e reorganizată sub forma a cinci strofe de câte patru versuri, şi aleasă ca imn naţional al Republicii Moldova, pe o melodie compusă de Alexandru Cristea. Sa vedem cum este definit, in DEX, imnul: IMN, imnuri, s. n. Cântec solemn apărut o dată cu formarea statelor naționale și adoptat oficial ca simbol al unității naționale de stat. Simbol al unităţii de stat Să vedeţi însă, m-as mira eu ca in Republica Moldova sa fie vre-un om, care ar afirma ca “limba noastră” ar fi un simbol al unităţii de stat a Moldovei, cu toate ca este unica limba oficiala a tarii. Mai mult, in jurul limbii se duc discuţii aprinse, cum se numeşte, de ce se numeşte, cine o vorbeşte şi cine nu o vorbeşte, cum trebuie de scris litera “î”, de ce e unica limbă naţională, mai pe scurt, kestia e încâlcita, şi nu pare să fie deloc stabila, global recunoscută şi chiar respectată. Unii spun ca limba Romana e Romana, deoarece vine de la Roma, alţii spun ca nu vine de la Roma şi Daco-geţii o vorbeau deja… bref… kestii întoarse şi răsfirate… Părerea mea e ca in republici multietnice şi multilingve este o idee destul de rea de a elogia o limbă, sau o etnie aparte. Din cauza limbii am avut deja conflicte in Transnistria, in Gagauzia… iarăşi şi iarăşi ne batem cu grebla in cap, si calcam in continuare tot acolo. Cine ştie poate într-o zi va fi anunţat un concurs şi vom avea in fine, texte ce vor elogia ceva, ce într-adevăr ar uni poporul Republicii Moldova.
5 4 5