Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-09T16:11:18+02:00
Nu,oferi 5 puncte .

Dacă nu ar exista dreptul de a avea o familie atunci oamenii nu ar avea voie să se căsătorească,dacă femeile ar naște copii,aceștia ar fi omorâți,nu ar putea exista sentimente (nu ar exista funcția psiho-afectivă,o funcție foarte importantă a familiei) și,bineînțeles,încetul cu încetul populația Terrei ar fi inexistentă,deoarece posibilitatea de întemeiere a familiei,nu ar exista nici ea.Prin urmare,dreptul de a avea o familie are o importanță majoră.

Sper că te-am ajutat.Multă baftă! :*
Ia eu,pentru Olimpiadă primesc în fiecare săptămână câte un subiect de 5 pagini despre încălcarea drepturilor copilului,subiectul include prezentarea problemei,cauze,identificarea tuturor drepturilor încălcate,soluții,analiza comparativă a soluțiilor,etape.Chestiile astea trebuie învățate pe de rost.
Am început de acum trei săptămâni.Prima dată am avut cel mai ușor,încălcarea dreptului la educație,apoi încălcarea dreptului la un trai decent,iar acum încălcarea drepturilor de participare.
Bineînțeles că și copiii au dreptul de a avea o familie,fiindcă e mai greu pentru un copil să se acomodeze în diverse orfelinate,fără părinții aproape,unde,adesea,cele patru funcții ale familiei,sau o parte dintre ele,lipsesc,însă și adulții au dreptul la o familie,fiindcă ei se căsătoresc,au copiii cărora le oferă cele 4 funcții și copiii,la rândul lor,când cresc își întemeiază propriile familii.Dacă ei nu s-ar căsători și nu ar avea copiii nu ar mai exista populație pe Terra.
Sper că acum ai înțeles la ce mă refeream atunci.
bine hai nu mai comenta