Răspunsuri

2014-11-09T09:43:42+02:00
1.in sir
 2.dez +a lipi
 3.jale +sufix-nic
 4.om + sufix-esc
 5.din pibeag
 6.Pr.:fi-o -infiora
2014-11-09T09:46:53+02:00
1a insira= cuvant format prin derivare sufixala, de la cuvantul de baza ' insir' prin adaugarea prefixului 'a' si sufixului 'a'
2a dezlipi= cuvant format prin derivare progresiva , progresiva de la cuvantul de baza 'lipi' prin adaugarea prefixului 'dez'
3jalnic= cuvant format prin derivare sufixala,progresiva de la cuvantul de baza 'jal' prin adaugarea sufixului 'nic'
4omenesc=cuvant format prin derivare sufixala, progresiva de la cuvantul de baza 'om' prin adaugarea sufixului "enesc"
5a pribegi= cuvant format prin derivare sufixala,progresiva de la cuvantul de baza 'pribeg' prin adaugarea sufixului"i"
6infiorare=cuvant format prin derivare parasintectica, progresiva de la cuvantul de baza "fior" prin adaugarea prefixului "in" si sufixului"are"