Răspunsuri

2014-11-06T20:15:27+02:00
Exista parinti care nu isi dau inetresul pentru propriii copii si nu le ofera conditii necesare de trai. spera ca cei de langa ei ii vor ajuta si pe copiii lor. Cu alte cuvinte, copiii cresc, se hranesc pe spinarea altora, printre straini sau chiar abandonati.
Si scrii asa  dupa ideea asta care ti-am dat-o si scrii pana faci un eseu.
Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-06T20:15:30+02:00
 drept ca pentru o mama care lucreaza afara de casa timpul petrecut in casa cu copiii e masurat, dar daca momentele petrecute cu ei sint pline compenseaza in parte. Sfirsitul de saptamina e un bun moment pentru familie, in casa, cimp, gradina e mult de facut impreuna. E important ca copilul sa simta ca e iubit, tinut in seama; reuniunile de parinti, micile petreceri ale lor la gradinita, la scoala daca sint parintii prezenti, compenseaza orele lungi de munca cind sint absenti. Ce e curios e ca in general mamele se simt vinovate de a petrece putin timp cu copiii, inca pare natural. In general femeile avem tendinta de a combina multe activitati in acelasi timp, e pare o tendinta naturala instinctiva de a demostra ca sintem bune. Nu e usor, nu exista o scoala in care sa ne invete sa fim mame sau sotii, se invata cite putin in fiecare zi, nu exista un model standard, fiecare persoana e speciala in felul ei dar e esential sa te simti acompaniat. S ne bucuram de toate momentele petrecute cu copiii, cresc atit de repede si etapele in viata lor au fiecare ceva special, nu putem pierde nimic ei sint centrul vietii noastre de cind nasc. Pe momente m-am simtit si eu vinovata dar am incercat sa compensez compartind cu ei multe activitati, i-mi amintesc de nerabdarea mea cind eram soferul oficial, intre clasa si clasa, dar cite amintiri gracioase au ramas din acele momente. Pe curind.
nu spun iin public !!
bine
eu o sa te priglasesc in prieteni
avus
acus