Răspunsuri

2014-11-05T17:58:06+02:00
Când marea turbează de valuri împinsă                        Şi-şi scutură coama de spume şi vânt,                        Când nori-alung ziua din lumea cea plânsă,                        Când tunete cânt;                         Atunci printre nouri, prin vânt şi prin unde                        O rază de aur se toarce uşor                        Şi-n fundul sălbatec al mării pătrunde                        Prin vânt şi prin nor.                         Ce caută raza din ceruri venită,                        Din galbena steauă ce-aleargă prin cer,                        Ce caută-n mare, în noaptea-i cernită                        Und-razele pier?                         În fundul cel umed al mării turbate,                        În lumea-i noptoasă, în sânu-i de-amar,                        Luceşte o steauă în piatră schimbată,                        În mărgăritar.                         E-amantul a stelei ce palidă trece                        Şi-aruncă prin nori a ei rază de nea,                        E-amantul căzut dintre stele, ce rece                        În mare murea.
scuze ca nu sa primit frumos dar poezia este :))
ambele sun bunicele eu apreciez imi cer scz pt vot
Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-05T17:58:32+02:00
MareaPân' m-au dus
Ai mei la mare,
Crescui mare.
Mă uitai
Hăt-hăt-hăt
În zare
Şi văzui
Un hău de mare.
Să ai marea la picioare,