Hey!Ati putea sa-mi dati o idee?Problema suna asa:
Se stie ca:
2 rachete si 7 mingi costa 168 lei
4 rachete si 7 mingi costa 308 lei
Unchiul meu cumpara o racheta si un trening de 90 lei.Cat costa o racheta,o minge si un trening?
Eu m-am gandit:
La inceput nu am stiut asa ca m-am dus la sfarsit-am impartit 90 la 2 si mi-a dat 45.
Apoi:45 lei-1 racheta si 45 lei -1 trening
Am inmultit 45 cu 4 si a dat 180----> 308-180=128lei costa mingile.
Aici m-am incurcat pentru ca la mingi la prima imi dadea un pret iar la a doua un alt pret.

Multumesc anticipat!!

2

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-11-04T18:47:17+02:00
Rasounde la asta si iti voi raspunde la problema
5*(6+2*x)=60
raspunde
*=ori
30+10x = 60 10x= 60-30 10 x = 30 x = 3
Cel mai inteligent răspuns!
2014-11-04T18:52:45+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
 4 rachete + 7 mingi = 308
2 rachete+7 mingi = 168
scadem cele doua egalitati
(4-2)rachete +(7-7) mingi = 308-168 = 140
2 rachete = 140
1racheta = 140:2 = 70
treningul va costa 90-70 = 20 lei
pentru minge inlocuim valoarea rachetei in una din egalitati
2 rachete+7 mingi = 168
2 x 70 + 7 mingi =168
140 + 7 mingi =168
7 mingi = 168 -140 = 28
1 minge = 28 : 7 =4 lei
si se verifica ambele egalitati