La un magazin s-au adus 924kg de mere.In prima zi s-a vandut un sfert,a doua zi jumatate din intreaga cantitate,iar a treia zi ,restul.Stiimd ca 1 kg mere costa 2 lei ,afla cat s-a incasat in fiecare zi.

1

Răspunsuri

2014-03-04T14:37:34+02:00
In ziua 1; 924:4=261kg×2lei=522lei
in ziua 2; 924÷2=462kg×2lei=924lei
in ziua 3;924-261-462=201kg×2lei=402lei
4 4 4