Cei 312 elevi ai unei scoli au plantat 463 puieti de salcam si plop. Numarul plopilor plantati este cu 7 mai mare decat numarul fetelor, iar numarul salcamilor plantati este de doua ori mai mare decat numarul baietilor. Pentru fiecare 5 plopi plantati scoala a incasat 8 lei, iar pentru fiecare 6 salcami plantati a incasat 7 lei.
a) Cati baieti si cate fete sunt in acea scoala?
b) Ce suma a incasat scoala in total?

2

Răspunsuri

2014-11-04T13:29:44+02:00
A=salcami
b=plopi             a+b=463
c=fete
d=baieti            c+d=312

b=c+7
a=2d adunam cele 2 egalitati
a+b= c+7+2d
a+b= c+d+7+d
463 = 312+7+d
d=463-319=144 baieti
c=312-144=168 fete
a=2*144 = 288 salcami
b=463-288=175 plopi
 175 :5x8=280 lei
288:6x7 = 252 lei 
280+252 = 532 lei suma totala incasata

Multumesc foarte mult. Chiar nu stiam.
vezi ca am gresit 288:6x7=336 si 280+336 =616 , scuze
2014-11-04T13:35:23+02:00
A= numar fete
b=numar baieti
a+b=312
c=numar puieti de salcam
d=numar puieti de plop
c+d=463
d=7+a
c=2*b
5 plopi plantati scoala a incasat 8 lei
6 salcami plantati a incasat 7 lei
a)a=?, b=?
a+b=312⇒a=312-b
d=7+a
c=2*b
c+d=463⇒7+a+2*b=463⇒7+312-b+2*b=463⇒319+b=463⇒b=463-319=144
a=312-b=312-144=168
168 de fete si 144 de baieti
b)d=7+a=7+168=175 numar puieti de plop
c=2*b=2*144=288 numar puieti de salcam

   5 plopi.................8 lei
175 plopi................x lei
x=(175*8):5=1400:5=280 lei pentru puieti de plop

   6 salcami...........7 lei
288 salcami..........y lei
y=(288*7):6=2016:6=336 lei pentru puieti de salcam

Suma incasata=280lei+336lei=616lei
1 3 1