"Chiar si atunci cand scriu stihuri originale
nu fac decat sa talmacesc.
Asa gasesc ca e cu cale .
Numai astfel stihul are un temei
sa se-mplineasca si sa fie floare.
Traduc intotdeauna. Traduc
in limba romaneasca
un cantec pe care inima mea
mi-l spune inganat suav, il limba ei."
Lucian Blaga-- Stibuiorul

1. Selectati din text verbele care se refera la procesul creatiei.
2. Numiti figura de stil realizata prin substantivul floare si explicati semnificatia acesteia,
3. Aratati in cinci-sapte randuri , de ce cantecul inimii trebiue "tradus" in "limba romaneasca"
4. Gasiti cate un sinonim pentru urmatoarele cuvinte din text: stih si a talmaci.
5. Indentificati derivatele si compusele din textul de mai sus si explicati cum s-au format.
6. Gasiti cate un antonim pentru cuvintele atunci si intotdeauna.
7. Aratati ce parte de vorbire este cuvantul suav in textul dat.
Construiti o propozitie care sa fie o alta parte de vorbire. Iindicati-o
8. Indicati patru sensuri ale cuvantului polisematic a ingheta si construiti enunturi cu ele .
9. Explicati sensul paronimelor si construiti enunturi cu ele :
scara*scala*escala
10. Explicati ce este gresit in urmatorul enunt:
Romanul poate fi citibil
11. Indicati primi patru diftongi din textul de mai sus
12. Ce informatii sunt necesare intr-o fisa de lectura pe care o alcatuiti pentru o carte primita recent de bibloteca scolii voastre? Completati fisa cu datele ultimei carti citite de voi.

1

Răspunsuri

2014-11-03T22:27:34+02:00
1) verbe=scriu,sa talmacesc,traduc;2) Figura de stil realizata prin substantivul floare se numeste metafora.Semnificatia acesteia este o parte din creatia artistica,reprezentata prin poezia autorului.3) "Cantecul inimii",care este "inganat suav,in limba ei" reprezinta multe sentimente pe care autorul le traieste si le traduce in dulcea limba romaneasca pentru a fi intelese si pentru a fi savurate de cititori.Limbajul nu poate exprima trairile decat transformandu-le in idei.4) stih=vers,a talmaci=a traduce. 5) romaneasca (adjectiv)-derivat de la subst "roman"+sufix "easca"; inganat (adjectiv)-derivat de la verbul "ingan"+suf "at";numai (adverb)-compus de la adv nu+mai; astfel (adv)-compus de la adj ast+fel(subst). 6) atunci=acum;intodeauna=niciodata. 7) suav=adverb(valoarea morfologica adjectiv);Profesoara vorbeste cu un glas suav.8) a ingheta=a amorti,a incremeni,a bloca,a congela. Catelusul a amortit de frig. Mihai a incremenit de spaima cand a vazut ursul. Banca a blocat conturile din cauza neplatii.Carnea a congelat in frigider.9) scara=obiect de lemn cu mai multe scanduri folosit pentru urcare si coborare;scala=placa gradata a unui aparat de radio;escala=oprire prevazuta in calatoriile cu vaporul sau avionul,pentru a imbarca sau a debarca pasagerii.Scara vecinului s-a rupt.Am cautat pe scala radioului postul meu preferat.Escala se va face la ora 15.10) corect este Romanul poate fi citabil.11) scriu=dift "iu",numai=dift "ai",temei=dift "ei",floare=dift "oa",sa se-nplineasca=dift "ea"
401 4 401