Va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema. Pe planul triunghiului ABC cu AB=13 cm, AC=20 cm si BC=21 cm se ridica perpendiculara AM, cu AM=4 radical din 3 cm. Aflati: distanta de la punctul M la dreapta BC.

2

Răspunsuri

2014-01-08T19:30:50+02:00
Perpendiculara AM se ridica simplu: Imagineaza ti caietul care e planul dreptunghiului si in coltul caietului tii pixul perpendicular. Distanta de la varful pixului M care e in aer si pana jos la coltul caietului e A ai dreapta AM. Pentru a afla distanta de la M la BC trago o dreapta perpendiculara de la A la BC pana in punctul Z si apoi unesti Z cu M obtinand MZ. Va fi ceva mai greu cu calculatul distantei:)

2014-01-08T19:36:58+02:00
Perpendiculara AM se ridica simplu: Imagineaza un plan  dreptunghiului si in coltul planului tii pixul perpendicular. Distanta de la varful pixului M care e in aer si pana jos la coltul planului e A ai dreapta AM. Pentru a afla distanta de la M la BC trago o dreapta perpendiculara de la A la BC pana in punctul Z si apoi unesti Z cu M obtinand MZ. Va fi ceva mai greu cu calculatul distantei..succes

Va multumesc ! Ma puteti ajuta si la calculul distantei va rog.
nu stiu cum. Poate e cineva mai competent pe aici eu nu mai tin minte cum se face
Lora mi ai copiat cumva raspunsul ? :(
nu...si ai grija la gramatica..mi ai?..mi-ai poate :))
nu obisnesc sa pun cratima dar nici nu scriu cuvantul legat dar macar nu copii raspunsul altuia. Dar ca sa intelegi si tu mi ai = mi-ai si du te = du-te etc