intr-un depozit sunt 7943 kg de ceapa, morcovi si cartofi . dupa ce s-au vandut 2376 kg de ceapa, 1989 kg morcovi si 2078 kg cartofi , au ramas cantitati egale. cate kg erau din fiecare fel la inceput ? e fara grafic va rog sa se inteleaga iar prolema la doua scoli e cu grafic si graficul este asa al doilea numar este un segment primul numar este un segment + 976 si impreuna 4936 va rog cu intrebare si raspuns

1

Răspunsuri

2014-11-03T14:55:51+02:00

la al doua chestie tragi o linie (segment ,dupa care faci o acolada si scrii deasupra acoladei 976 iar dedesubt faci o linie doar cat ai facut-o pe prima fara acolada apoi le unesti pe amandoua si scrii 4936.
apoi rezolvi asa:4936:2=2468 (cat ar avea un segment)
2468 +976=3444(primul segment)
4936-3444=1492(al doilea segment )
VERIFICARE :3444+1492=4936 (cat ar avea impreuna )

deci:
aflam cate kg s-au vandut:2376+1989+2078=6443
aflam cate kg au ramas:7943-6443=1500
aflam cate kg sunt de acelasi fel:1500:3=500
aflam cata ceapa a fost:500+2376=2876
aflam cati morcovi au fost:1989+500=2489
aflam cate cartofi au fost:500+2078=2578
acum adunate:2876+2489+2578=7943


nu e cu
scuze e cu grafic
i-am dat de capat :)))
da
un multumesc,ceva ?!