Salut. Am nevoie de 25 de cuvinte care s-au format prin compunere, prin contopire (ex.: despre, bineînţeles), 25 de cuvinte care s-au format tot prin compunere, dar prin alăturare cu cratimă (ex.: floarea-soarelui, câine-lup) si 20 de propoziţii cu cuvinte obţinute prin conversiune. :D

2

Răspunsuri

2014-11-03T09:46:02+02:00
Bunavointa a binevoi  atotstiutor dumneata treizeci douazeci bineinteles binecuvanta valvartej imbatatoare  binefacere binefacator   bunastare
dumnealui dumneaei clarvazator reavointa scurtcircuit  lungmetraj astazi alaltaieri raspoimaine  hidrocentrala maxitaxi unsprezecelea
 Prin Contopire
Floarea-soarelui caine-lup coada-soricelului gura-leului ardei-gras vita-de-vie redactor-sef prim-ministru tic-tac buna-credinta  regina-noptii floarea-de-colt crinul-de-padure coada-zmeului galben-auriu ochiul-boului varza-rosie bloc-turn liber-cugetator nou-nascut  tara-de-sus tara-de-jos sangele-voinicului dis-de-dimineata Cluj-Napoca 
Prin alaturare cu -
SPER CA TE-AM AJUTAT
2 4 2
2014-11-03T10:00:10+02:00
Eu ti-am scria tot și când să adaug răspunsul mi-a zis ca continent injuraturi.. M-am uitat peste tot în el și nu continea nici o înjurătură! Ce înseamnă asta? Dacă ști te rog sa îmi spui... Sunt Noua pe aici...