Răspunsuri

2014-03-03T18:27:42+02:00
A \frac{A}{3} = \frac{B}{4}=k =>A=3K; B=4K
Inlocuind in suma, obtinem: 2*3K+3*4K=3240=>6K+12K=3240=>18K=3240=>K=180
A=3*180=540
b=4*180=720

am alta problema pe care nu o stiu dar nu de la exercitiul asta o scriu la intrebari
ok
pe celelalte exercitii pe ale mele nu le sti ?
nu mai am puncte sa mai bag intrebari asa ca o scriu aici
2 kg de kiwi si 3 kg de banane costa 27 iar 3 kg de kiwi si 2kg de banane costa 28 cat costa 1 kg de kiwi si 1 kg de banane
2014-03-03T18:31:35+02:00
{A;B}={3;4}=>A/3=B/4=K=>A=3K   B=4K
2A+3B=3240
2*3K+3*4K=3240
18K=3240
K=3240/18
A=3240/18*3=540
B=3240/18*4=720