Răspunsuri

2014-11-02T15:51:07+02:00
Apartenenta la genul liric a operei “Sara pe deal” In opinia mea, opera literara “Sara pe deal”, scrisa de Mihai Eminescu, apartinegenului liric deoarece are toate caracteristicile unei opere de acest tip: autorul isi exprimasentimentele, ideile si gandurile direct, cu ajutorul eului liric, al imaginilor artistice sifigurilor de stil.In primul rand, titlul textuluieste alcătuit din substantivul „sara” care ne indică unspaţiu rural şi etern al visului petrecut şi din substantivul „pe deal” care este punctul de întâlnire al poetului cu iubita sa, tema operei esteaspiraţia poetului pentru o dragosteideală, o poveste de dragoste ce se imaginează într-un cadru natural rustic.In al doilea rand, remarcam prezenta eului liric, prin marci lexico-gramaticale:pronume,adjective pronominale („meu”, „-mi”, „îmi”, „pe mine”) şi verbe(„spune-voi”,„sta-vom”, „ne-om răzima”, „plâng”) la persoana I. Sentimentele exprimate de eul liric suntde tristete, melancolie, nostalgie, fapt sugerat de cuvintele expresive folosite in text (“jale”,“plang”). In al treilea rand, textul este caracterizat de expresivitate artistica si se pot regasi inacesta imagini artisitice si figuri de stil care descriu natura(“nourii curg”, “apele plang”). Deasemenea, modul de expunere predominant este descrierea, iar elementele de prozodiesunt: strofa catren, rima imperecheata, ritmul trohaic si masura de 12 silabe.In concluzie, putem afirma ca opera “Sara pe deal” apartine genului liric, in care eulliric cauta dragostea ideala.
45 4 45
multumesc !
cu mare drag ♥sper sa fiu cel mai intwligent raspuns ;)
Comentariul a fost şters