Răspunsuri

2014-11-02T12:55:55+02:00
Trandafirul a fost intotdeauna apreciat pentru frumusetea sa. Vecii greci si romani au vazut in trandafir simbolul iubirii si astfel l-au asociat cu zeitele protectoare Afrodita respectiv Venus. De altfel stim si noi ca trandafirul rosu exprima pasiunea si sunt oferiti doar celei iubite. Dar trandafirul nu este doar expresia dragostei. Tot in Roma un trandafir salbatic era pus pe masa camerei in care se discutau lucruri secrete. De altfel termenul “sub rosa”, sau “sub semnul trandafirului” inseamna un secret de pastrat.
SPER CA TE.AM AJUTAT..
Cu placere.
asta nu e din mintea ta crissuletz fiindca si eu am gasito pe brainly dar a mea e din mintea mea am inventato acum pe moment
Nu este adevarat..eu am inventat.o pe asta deci nu te mai baga.. :P
bine crezi ce vrei oricum e faina si a ta si a mea
stiu..
  • Utilizator Brainly
2014-11-02T13:01:45+02:00
Era odata o fetita care avea 7 ani si o chema Alina . Ea i-a cerut bunici sale sa ii spuna o poveste despre un trandafir .-bunico te rog mi-ai putea spune o poveste despre un trandafir rosu  fiindca am nevoie la scoala   de aceasta povestire ? -sigur alina i-a asculta aici atenta : era odata o fetita care   avea un trandafir rosu si vroia sa afle mai multe despre el si ea sa gandit :trandafirul rosu este apreciat de toata lumea cu frumusetea sa atunci el este inca odata  semnul sangelui si semnul iubirii si al credintei in cineva . povestea  se termina , alina i-a multumit bunici pentru povestea spusa  si cand a citit-o la scoala doamna invatatoare i-a zis asa : Alina este foarte frumoasa si cu multe ideii si impresii frumoase sper sa mai avem lecti de facut si teme cu compuneri ,Bravo esti o fetita  desteapta . Alina a zis : multumesc doamna invatatoare si mai vreau sa mai avem de facut compuneri . Sfarsit