Răspunsuri

2014-11-01T21:08:06+02:00

Nicolae LABIS Moartea caprioarei
Moartea caprioarei este o replica la povestirea lui Mihail Sadoveanu In padurea Petrisorului. fiindca la Nicolae Labis caprioara devine un simbol cu o incarcatura semantica deosebita.. Daca la Mihail Sadoveanu caprioara ramanea o delicata fiinta a naturii, la Nicolae Labis ea devine universul copilariei, lumea ca mii ("Mi se parea ca retraiesc un mit/ Cu lata preschimbata-n caprioara"). De aici valorile, pe care poetul Ic atribuie acestui simbol, fiindca ea devine: frumoasa lumii ("frumoasa jertfa a padurii mele"), gingasia ("Privind in jur c-un fel de teama"), delicatetea ("Si narile-i subtiri infiorara apa"), inocenta ("Sticlea in ochii-i umezi ceva nelamurit"), sufletul ("O pasare albastra zvacnise dintre, ramuri"), este viata ("Si viata-caprioarei spre zarile tarzii/ Zburase lin, cu tipat, ca pasarile toamna"), existenta ("Mi-a suierat cu bucurie: Avem carne!").

Evenimentul autobiografic se interfereaza cu motivul sadovenian. Poetul in ipostaza de copil isi insoteste tatal la o vanatoare ilegala determinata de conditiile foarte grele ale luptei pentru existenta. Seceta din 1946 determinase pe multi sa caute resurse de hrana. De aceea poetul precizeaza ca: "Dar legea ni-i desarta si straina/ Cand viata-n noi cu greu se mai anina/ Iar datina si mila suni desarte/ Cand soru-mea-i flamanda, bolnava si pe moarte", ceea ce arata starea familiei si motivatia actului vanatoarei. De aceea lumea ii apare copilului ostila: "Pasesc ca pe-o alta/ Planeta, imensa, straina si grea", fiindca este dominata de spectrul mortii: "Seceta a ucis orice boare de vant". Soarele generator al vietii, are aceeasi soarta: "Soarele s-a topit si a curs pe pamant". Din cauza ca sunt uscate padurile iau foc usor: "Peste paduri tot mai des focuri, focuri/ Danseaza salbatice, satanice jocuri". Aceasta atmosfera sumbra este sugerata prin versuri ca: "Ce-ngrozitoare inserare plutcste-n univers/ Pe zare curge sange si pieptul mi-i rosu parca/ Mainile pline de sange pe piept mi le-am sters".