Identificati prefixele si aratati ce sens dau acestea urmatoaarelor cuvinte : Antialcoolic ,confrate , a expatria , ex-presedinte , hipersensibil , intervocalic , preziua , subpunct , a supraaprecia

2

Răspunsuri

2014-11-01T19:36:24+02:00
Antialcolic= derivare cu prefixul anti-  de la cuvantul de baza alcol , confrate = derivare cu prefixul con- de la cuvantul de baza frate , a expatria = derivare cu prefixul ex- de la cuvantul de baza patrie , ex-presedinte = derivare cu predixul ex- de la cuv de baza presedinte , hipersensibil = derivare cu prefixul hiper- de la cuvantul de baza sensibil, intervocabil = derivare cu prefixul inter de la cuvantul de baza vocabil , preziua = derivare cu prefixul pre de la cuvantul de baza ziua , subpunct= derivare cu prefixul sub de la cuvantul de baza punc , a supraaprecia= derivare cu prefixul supra de la cuvantul de baza aprecia ............... sper ca am fost de ajutor !! :)
3 2 3
2014-11-01T19:46:52+02:00
Anti=contra,opus. Con=impreuna cu. Ex=afara de. Ex=fost. Hiper=peste,excesiv de. Inter=intre. Pre=inainte,anterior. Sub=parte componenta din... Supra=excesiv. Am avut si noi aceeasi tema acum doua saptamani. Sper ca am fost de ajutor.