Un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei bucata si repectiv la 4 lei bucata, cheltuind 200 lei. Stiind ca a cumparat 63 de caiete, calculati cate caiete a cumparat la 2 lei bucata si cate caiete a cumparat la pretul de 4 lei bucata.

1

Răspunsuri

2014-11-01T18:26:17+02:00
Fie
a=nr. de caiete cuparate cu 2 lei fiecare
b=nr. de caiete cumparate cu 4 lei fiecare
2a+4b=200 (relatia 1)
a+b=63 | ×(-2) ⇒ -2a-2b=-126 (relatia 2)

Adunand relatiile 1 si 2 ⇒ (2a+4b)+(-2a.2b)=200-126 ⇒ 2a+4b-2a-2b=74 ⇒
⇒2b=74 ⇒ b=37 caiete cumparate cu 4 lei

a+b=63 ⇒ a+37=63 ⇒ a=63-37 ⇒ a=26 caiete cumparate cu 2 lei