Iei 3 cratiti si in una pui apa rece, in alta pui apa calda si in alta apa cu temperatura camerei. Ma ajutati v rog!!!!

2
apoi pui o mana in apa rece, una in apa calda. apoi scoti mainile si le bagi in apa cu temperatura camerei. ce simnti?

Răspunsuri

2014-03-01T20:19:59+02:00
Dar care e intrebarea, de fapt? 

Cea cu apa rece va primi caldura din mediul inconjurator pana cand temperatura va fi egala cu temperatura camerei. Cea cu apa calda va ceda caldura pana va ajunge la aceeasi temperatura cu temperatura camerei. Cu cea care are apa la temperatura camerei, nu se va intampla nimic. 
Comentariul a fost şters
Cand am dat eu raspunsul, intrebarea din comment nu era data!
asta e ... se mai intampla... mult noroc! POLICE
2014-03-01T23:58:50+02:00
Te fac eu sa intelegi.... odata ce ai pus mana in apa rece  si una in apa calda ... iar dupa in cea de la temperatura camerei...  datorita inervatiilor neurosenzitive de la nivelul cortexului si a receptorilor din piele ... terminatiile nervoase pentru cald si pentru rece.. mana cu "apa calda"  odata in apa de la temperatura. camerei fiind introdusa nu vei simti nimic... pe cand cea rece odata bagata in cea de la temp. camerei vei simti un pic frig... organismul este un imens termoreglator.... mult noroc! POLICE
1 4 1