Răspunsuri

2014-03-01T18:29:04+02:00
6 * pret ulei + 4 * pret malai + 10 * pret rosii = 72 
6 * 4,5 + 4 * pret malai + 10 * 3.3 = 72 
27 + 4 * pret malai + 33 = 72 
4 * pret malai + 60 = 72 
4 * pret malai =  12 
pret malai = 12 / 3 
pret malai = 4 --> Un kg de malai costa 4 lei. 
6+4+10=72 , 6×4,5+4+10×3,3=72 , 27+4+33=72 , 4+60=72 , 12÷3=4 lei un kilogram de mălai.
2014-03-01T22:42:21+02:00
6 x pret ulei + 4 x pret malai + 10 x pret rosii = 72 
6 x 4,5 + 4 x pret malai + 10 x 3.3 = 72 
27 + 4 x pret malai + 33 = 72 
4 x pret malai + 60 = 72 
4 x pret malai =  12 
pret malai =  \frac{12}{3} = 4 => Un kg de malai costa 4 lei.

1 5 1