Răspunsuri

2014-03-01T14:29:56+02:00
Este vara . Eu impreuna cu copii de la scoala vom merge la muzeul de istorie.
Vom pleca la ora 07:00 dimineata . Sunt foarte entuziasmata . Am ajuns.
Ghisul ne spune : 
- Copii astazi am sa va spun multe informatii despre Mihai Viteazul !
- Abia astept ! spune colega mea Maria 
Mihai Viteazul (nascut, dupa cele mai multe surse in 1558)in Orasul de Floci (Ialomita) a fost, potrivit majoritatii istoricilor, fiul nelegitim al domnitorului Patrascu cel Bun, iar dupa altii, fiul lui Parvu Buzescu, tatal fratilor Buzesti; mama sa era Teodora, membra a familiei Cantacuzinilor, sora a lui Iane Cantacuzino. Fiind simultan domnitor in Tara Romaneasca (1593 - 1601), Transilvania (1599 - 1600) si Moldova (1600), Mihai Viteazul a realizat pentru prima data in istoria Romaniei unirea tuturor romanilor. In constiinta colectiva romaneasca, el este unul dintre cei mai importanti eroi nationali ai Romaniei. I s-a spus Viteazul pentru ca a avut curajul sa infrunte forta uriasa a Imperiului Otoman din acele vremuri, dar si toate celelalte natiuni vremelnic potrivnice din jurul Romaniei: ungurii, polonezii, tatarii si rusii. Era fiul natural al lui Patrascu cel Bun, cu o avere socotita imensa...................................
- Mai ne pteti spune si alte informatii ? intreaba Ioana
- Copii nu mai pot sa va spun pentru ca vizita s-a incheiat ,dar mai puteti veni si alta data .
Invatatoarea ne intreaba :
- Copii v-a placut la muzeu ?
- Da ! spunem noi in cor
- Bine atunci o sa mai venim si alta data
- La revedere doamna ! spunem noi catre ghid
- La revedere !
Eu sunt foarte fericita ca am mers la muzeu si m-am distrat de minune !

Succes sper ca tia fost de ajutor compunerea mea
6 3 6