vreau si eu toate verbele si timpurile la limba franceza plus toate terminatiile

1
stii ce inseamna toate verbele si toate timpurile?gandeste-te cate verbe exista in limba romana,de timpuri nici nu mai vorbesc...presupun ca nu ti s-a cerut sa mergi la scoala cu o tema care nici nu ai cum s-o termini intr-o zi
Mi se pare exagerat de mult!!cu siguranță nimeni nu va putea sa ti le scrie..eu îți voi da câteva exemple ok?
In ce clasa ești??
AlesyAle daca nu iti convine nu mai comenta !!!!.............si sunt in a 6-a !!!!1
draguta mea,eu n-am nicio problema....imi convine doar ca este imposibil!asta trebuia sa intelegi....

Răspunsuri

2014-10-27T16:03:15+02:00
Verbe din limba franceza:Appeller; voir, racevoir vouloir, boire savoir ,envoyer, sortir, ecrire ,lire, pouvoir, etre ,avoir lever, mourir, naître, connaître etc.(sunt foarte multe) Timpurile verbale sunt asemanatoare cu cele din limba romana.(daca ai nelamuriri sau sfaturi ma poți întreba in legătură cu formarea acestora in cazul in care nu știi) Terminațiile difera la toate timpurile verbale ,depinzând din ce grupa face parte fiecare verb, ca de exemplu:timp prezent vb grupa 1:terminatiile sunt:-e, es , e ons, ez ,ent .sau la timpul viitor simplu terminațiile sunt:- ai ,as a ,ons ,ez ont,imperfect,,:-ais, ais ,ait, ions ,ies ,aient si așa mai departe. Sper ca ai înțeles ceva din explicatia mea!
ms mult ..... :)
cu plc!!
poti sa ma marchezi ca cel mai bun te rog?:-))
ok